Kar/zarar terimleri ne anlama geliyor, formüller nasıl hesaplanıyor?

Kar/zarar terimleri ne anlama geliyor, formüller nasıl hesaplanıyor?

Kar/zarar hesaplarında aşağıdaki formüller kullanılmaktadır. Formüllerdeki değerler gerektikçe ayarlarınızda belirtilen döviz kuru ile aynı para birimine çevrilmektedir.

Maliyet = Alış fiyatı + Hedef ülkeye kargo ücreti
Amazon Komisyonu = (Satış Fiyatı + Kargo Geliri) x Amazon Komisyon Oranı
Kar = (Satış Fiyatı + Kargo Geliri) – Amazon Komisyonu – Maliyet
Kar Oranı = Kar / Maliyet
Kar Marjı = Kar / Gelir

Yukarıdaki formülleri hesaplamak için ayarlarınızda belirttiğiniz şu değerler kullanılır.

Döviz Kuru
Amazon Komisyon Oranı
Kargo Geliri (yüzdelik ya da sabit olarak belirleyebilirsiniz)

Dikkat: Farklı ürünlerin farklı Amazon komisyon oranları olabilir. Komisyonlar, ayarlara girdiğiniz orandan hesaplanır. Amazon satıcı hesabınızda daha karışık kargo fiyatlaması yapıyor olabilirsiniz. Lütfen bunları gözönüne alın.

KAR/ZARAR TABLOSU

Zarar Eden Ürünler: Kar/zarar hesabı sonunda negatif değer yani zarar eden ürünler bu kategoride listelenir.

Minimum Kar Oranı Altında Kazandıran Ürünler: Kar/zarar hesabı sonunda kar oranı ayarlarda belirttiğiniz minimum kar oranının yarısı ile sıfır altında kalan ürünler listelenir. Bu ürünler zarar noktasına en yakın olanlardır.

Minimum Kar Oranı Altında Kazandıran Ürünler: Kar/zarar hesabı sonunda kar oranı ayarlarda belirttiğiniz minimum kar oranının yarısı ile minimum kar oranı arasında kalan ürünler listelenir. Bu ürünler minimum kar oranınıza yakın ürünlerdir.

Minimum-Maksimum Kar Oranı Arası Kazandıran Ürünler: Kar/zarar hesabı sonunda kar oranı ayarlarda belirttiğiniz minimum kar oranı ile maksimum kar oranı arasında (ikisi dahil) kalan ürünler listelenir.

Maksimum Kar Oranı Üstünde Kazandıran Ürünler: Kar/zarar hesabı sonunda kar oranı ayarlarda belirttiğiniz maksimum kar oranı üstünde kalan ürünler listelenir. Bu ürünlerin fiyatı müşterilere yüksek gelebilir.

Tükenmiş veya Fiyatı Belirsiz Ürünler: Amazon’daki ürün bilgileri ve fiyatları anlık olarak değişebilmektedir. Zotopilot’un kontrol ettiği anda stoğu olmasına rağmen satış veya kargo fiyatı belirsiz ürünler “Fiyatı Belirsiz” olarak işaretlenir. Stoğu tükenmiş ürünler eğer fiyat ve kargo bilgileri listelenmiyorsa “Fiyatı Belirsiz” olarak işaretlenir.

 


© 2022 Zotopilot - Her hakkı saklıdır.