Trademark kontrolü nasıl yapılıyor?

Trademark kontrolü nasıl yapılıyor?

Markaların tescil (trademark) kontrolü Amerika Patent ve Marka Ofisi (United States Patent and Trademark Office, kısaca USPTO) veritabanı (Trademark Electronic Search System, kısaca TESS) üzerinden yapılmaktadır.

Marka ismi, Amazon’da ürün isminin altında yazıldığı şekilde sorgulanmaktadır. Envanterinizdeki marka sayısına göre sorgulamalar bir kaç gün sürebilir. Yeni bir markanın kayıt işlemi ayları bulduğundan sorgulanan bir markanın tekrar sorgulanması için yaklaşık 1 hafta beklenebilir.

Trademark veri tabanından olumlu bir cevap gelirse trademark kayıtlı, bulunamadı cevabı gelirse trademark kayıtsız olarak işaretlenir.

Sadece aktif (Live) durumdaki markalar marka kayıtlı olarak işaretlenmektedir. Ancak, Amazon brand registry işlemini tamamlamış olma ihtimaline karşı bir kere aktif tespit edilen bir marka sonradan pasif (Dead) duruma geçse bile tescilli bir marka olarak gösterilmeye devam edilir.

Dikkat: Sadece marka ismi sorgulanmaktadır. Ürünün isminde geçen tescilli marka kelimeler, trademark sorgusunda kullanılmaz.

 


© 2022 Zotopilot - Her hakkı saklıdır.